O klíčích

Zaujal mě objemný, nabubřelý svazek klíčů na pracovním stole. Bylo jich snad třicet, oblečených v barevných košilkách i nahatých, spoutaných několika kroužky. Svazek i stůl patří jemné ženě na vedoucí pozici, která se snaží prosazovat dobré myšlenky v prostředí, které jim nepřeje, a vytvářet užitečné věci s kolegy, kteří nemají chuť spolupracovat. Její pracovitost a nepříznivé podmínky vedou k tomu, že všechno vyřizuje sama. I banální e-maily, nedůležité schůzky, každou maličkost. Výsledkem je přetížení, chaos, odložené termíny, nekonečná pracovní doba, ztráta energie a radosti. A taky ty klíče. Jako by ony tvarované kousky kovu měly demonstrovat tíži, rozsah a zodpovědnost pracovní pozice majitelky.

V porovnání s ní jsem klíčový amatér. Vlastním dva klíče pracovní, jeden od kanceláře, jeden od šuplíkového kontejneru, dva domácí, od domovních a bytových dveří, a klíče od auta. K tomu mám schované klíče od bytu rodičů, které představují spíše symbolickou vazbu na rodné město. Při návštěvě vždycky zvoním. To je vše. V minulosti jsem dočasně vlastnila klíče od kolejních pokojů, kanceláří různých zaměstnavatelů, od pronajatých bytů a od domů partnerů, jejichž životem jsem prošla. Vždycky jsem klíče vracela. Je dobré ponechat klíče u zámků, ke kterým patří, když už k nim přestaneme patřit my.

Mé klíče jsou lehké a snadno najdu ten pravý. Svazky jsou na sobě nezávislé. Když mám volno, mám volno. Když pracuji, pracuji. Po práci mám svůj život. Propojovat klíče netřeba. Ani skladovat ty nepotřebné.

Je svazek klíčů symbolem významnosti nebo jen berličkou pro nedostatečný pocit vlastní hodnoty? Opravdu potřebujete ve svém životě spousty klíčů, pokud nejste kastelán? Možná je pro někoho těžké poznat, od čeho stojí za to klíče mít. Možná je těžké vzdát se pocitu důležitosti pro toho, kdo nosí velké svazky. Má přece klíče od všeho, ke všemu přístup, je nepostradatelný. Má moc. A někdy toho má jen moc.

Já mám ráda volnost, kterou mi mé štíhlé a oddělené svazky poskytují. Vyhovují mi klíče, které se hladce vejdou do kapsy u džín. Baví mě ona pružnost, se kterou je mohou střídat. Líbí se mi, že můžu oddělit světy, které odemykají. Chci mít klíče jen od toho, co je podstatné.

Kolik klíčů nosíte na svém kroužku vy? Jaké prostory vám odemykají? A chcete opravdu vstupovat do všech?

Martina Polana Novotná

Vyberte si svého kouče

Kouč Martina Novotná

Nemyslím si, že je život nějaká hádanka, kterou je třeba vyřešit. Život prostě je. Stát se může cokoliv. Zato myslím, že mohu svůj život obdařit smyslem.
Robert Fulghum

Kouč Zuzana Vovsová

Víte, kdo je ta nejpovolanější osoba, která vám řekne, co opravdu chcete a dokonce i ví, jak toho dosáhnout? Chcete se s ní potkat?

Kouč Mirek Tlapák

Spolu nalezneme Váš sen a pak Vás provedu prvními kroky na cestě k jeho naplnění. Dále je to již na Vás.

Kouč Jeannette Kovaříková

Společně rozhýbáme energii k akci, díky níž začnou věci nabírat ten správný směr.

Kouč Monika Kohoutková

Naučit se život skutečně prožívat je opravdová dřina. Co však následuje potom, lze těžko slovy popsat. Snad jen skutečně ŽÍT!